VILLÁNY REGIJA: Mađarska vinska kruna
Najrazvijenija od 22 vinske regije u Mađarskoj, područje je gdje se vinova loza uzgaja od Rimljana
U Viljanskom vinogorju (Villány Wine Region) mađarske Baranye kočoperi se nepregledno more trsova, razbacano je 200-ak vinarija kušaonioca i podruma, a zahvaljujući submediteranskoj klimi tamo se prave najbolji crnjaci te zemlje. Palkonya, Villánykövesd, Villány, Nagyharsány i Aršanjac mjesta su isprepletena i okružena vinskim cestama, seoskim gospodarstvima, gostionicama i čardama. Tamo ćete osim sveprisutnih caberneta, portugizaca, frankovki, pinota crnih i merlota, kušati tradicionalne zalogajčiće, ali i gastronomske novotarije kojim ta vinska regija uspijeva privući brojne posjetitelje iz regije.
Imali smo sreću s klubom Gastronaut i domaćinima iz Turističke zajednice Mađarske dolutati u vinariju Vylyan prošlog vikenda na Franc & Franc festival, vinsku manifestaciju na kojoj se nadmeću proizvođači Cabernet Franca od Turske do Francuske, a radi se o staroj sorti najvažnijoj za Viljansko vinogorje koja se skriva kao sastojak mnogih poznatih vina. Cabernet Franc se mogao kušati u njihovu podrumu uz namaze od svinjske masti s lukom ili cikle s narom što je se pokazalo odličnim za snaženje napaćenog nepca od isprobavanja pustih vinskih uzoraka. Gastrobajter se olako zbližio s turskim vinarom Mustaphom Camlicom nakon što je probao njegov cabernet franc, te je nakon toga odlučio postati zaljubljenik i u turske serije. Inače, obitelj Camlica pod brandom Chamlija drži 85 hektara vinograda u pokrajini Kirklareli na sjeverozapadu Turske, nekih 180 kilometara od Istanbula.
– Vinogradi nam se nalaze podno Strandja masiva, a imamo sreću da je klima pod utjecajem obližnjih Crnog, Mramornog i Egejskog mora. Klima nam je izvrsna za uzgoj loze, godišnje temperature su u prosjeku od 12 do 21 stupanj, imamo dostatnu količinu oborina, pa nemamo potrebe za navodnjavanjem, osim u jednom od naših vinograda – ispričao je Mustapha.
Koji kilometar dalje, posjetili smo i vinariju Józsefa Bocka, uz Attilu Gerea vodećeg proizvođača tog kraja. Bock je uz svoje nevjerojatni vinski podrum koji se prostire na 5.000 m2, podigao hotel i restoran u kojem možete, između ostalog kušati guščji vrat s mariniranim gljivama, kobasice i okruglice (ćufte) od guščetine i kojekakva druga zanimljiva jela inspirirana mađarskom gastronomskom tradicijom, a neodvojiva od njegovih vina. Na kraju Bocova podruma u kojem je smješteno 1.400 barrique bačvi i čuvaju se brojne privatne vinske arhive, nalazi se i okrugla dvorana (Bocova kapela) u kojoj se prepleću umjetnost i vinarstvo, pa je mjesto za posebnije svečanosti i koncerte. Pomno osmišljena akustička svojstva te dvorane omogućavaju da ako stanete na neki horoskopski znak nacrtan na podu, osobu koja vam stane nasuprot i udaljena je 7 metara, čut ćete kao da vam je iza uha. Daleko bolje nego nekog tko stoji tik do vas.
Dodajmo da obitelj Bock već devetu generaciju za redom proizvodi vino u Villanyu na svojih 75 hektara i još toliko kooperantskih vinograda. Godišnje pune milijun butelja i izvoze u 28 zemalja, a dvije trećine ukupne proizvodnje radi se mađarsko tržište.