Dani pršuta i vina u Vrgorcu: Fešta gdje vas dočekuju obiljem i kao najboljeg prijatelja…
Tekst je preuzet sa stranica www.skmer.hr, a legenda kaže da su učas razgrabljene Karapandžine njoke s all'amatriciana nadjevom od pršuta i šalše, kao i Legatove integralne orecchiette. Planulo je i 130 Hamidovih telećih odrezaka punjenih pršutom i kajmakom te kuhanih na vinu. ŠKMER-ov cooking show je završio iza ponoći uz Bremecov filet grdobine pirjan, dakako, u umaku od pršuta i zlatarice, pa poslužen uz mladi krumpir
Preko 40 izlagača predstavilo se na Danima pršuta i vina u etno selu Kokorići nadomak Vrgorcu, fešti koja slavi pravi domaći pršut i autohtone vinske sorte Zlataricu, Plavku, Trnak, kao i iznimno marljive ljude ovog dijela Dalmacije. Kroz manifestaciju treću godinu zaredom Turistička zajednica grada Vrgorca brendira i potvrđuje da je “Vrgorac grad dalmatinskog pršuta i vina“, što je ujedno i naziv projekta kojim promoviraju i druge domaće proizvode svoga kraja te tamošnja poljoprivredna gospodarstva.
Drugog dana manifestacije ambasadori Šefova kuhinja mediteranskih i europskih regija (ŠKMER) Stevo Karapandža (Istra i Kvarner), Iztok Legat (Slovenija), Hamid Hadžić (Bosna i Hercegovina), te predsjednik udruge Željko Neven Bremec, razgalili su brojne posjetitelje cooking showom “Mediteranska kuhinja na vrgorskom pjatu”, koji je, dakako, pratila i neizostavna degustacija. Učas su razgrabljene Karapandžine njoke s all’amatriciana nadjevom od pršuta i šalše, kao i Legatove integralne orecchiette. Planulo je i 130 Hamidovih telećih odrezaka punjenih pršutom i kajmakom te kuhanih na vinu. ŠKMER-ov cooking show je završio iza ponoći uz Bremecov filet grdobine pirjan, dakako, u umaku od pršuta i zlatarice, pa poslužen uz mladi krumpir. Sve je dobrano nakvašeno lokalnim vrgorskim vinima koji posljednjih godina zauzimaju zaslužena mjesta na vinskim kartama lokala širom zemlje zahvaljujući vinarskim obiteljima Gašpar, Franić te Mihaljević (Vinarija Pilač).
“Prije same manifestacije kao tim ŠKMER-a obišli smo veliku pršutanu vrgorske Mesne industrije Pivac te pršutanu Majić, koja zorno pokazuje kako to s istinskom ljubavlju rade lokalni proizvođači. Lani na manifestaciji gostovali smo prvi put Karapandža i ja, a ove godine stigli smo pojačani našim ambasadorima iz BiH i Slovenije – Hamidom i Iztokom. Treba dodati, kako su domaćini u samo godinu dana napravili veliki iskorak ove gastro fešte koja će uskoro, sudeći po ovom što se i kako nudi, poprimiti daleko veće razmjere. Ovdje vas vinari i proizvođači dočekuju kao najboljeg prijatelja, pred vas nesebično iznose ono što najbolje imaju. Stoga, smatram da je gostoprimstvo, uz ove domaće proizvode, karika koja će uskoro privlačiti brojne goste iz svijeta vrgorskom kraju ” – prokomentirao je Bremec.
U Kokorićima bila je rijetka prilika vidjeti Iztoka Legata da kuha. Radi se o jednom od renomiranih međunarodnih kulinarskih sudaca WACS-a (World Association of Chefs’ Societies) koji često svojim mrkim pogledom (a la Bela Lugosi) plaši mlade chefove na natjecanjima uvjerene da je smrtno ozbiljan, pa se u posljednje vrijeme rijetko laća kuhače. Našalio se (ili možda nije, teško je to znati s Legatom) da su orecchiette s pršutom, paprikom i maslinama spremljene u Kokorićima, a radi se tjestenini nalik malim ušima, tu napravljene kao specijalitet Piranskog zaljeva, a ne juga Italije kako navode kuharice. Tu je tezu zdušno prihvatio i Hamid, dodavši da na temelju dugogodišnje suradnje sa Slovencima, posebice na području naseljavanja dežele njegovim sunarodnjacima, orecchiette treba smatrati i nacionalnim jelom Bošnjaka.
OD ŠKMER-ovaca kao i uvijek najtoplije je dočekan Stevo Karapandža. Uvijek raspoložen i pristupačan, fotografirao se s vojskom štovatelja televizijske emisije “”Malih tajni velikih majstora kuhinje”, prvog kulinarskog televizijskog showa koji se emitirao 30-ak godina i njemu donio zvjezdani status. Mnoštvo u Kokorićima je strpljivo čekalo da proba Karapandžino jelo i dozna kako uopće kuha kulinarska legenda.
“Skuhali smo i njoke s all`amatriciana umakom, a za ovu manifestaciju recept smo doradili vrgorskim pršutom i vinom, uz puno pomidora i bosiljka. Originalno ovaj umak služim s rigatonima, ne njokima, te je u izvornom okusu podosta ljući. Malo smo ga ublažili i prilagodili za sva nepca. Naše kuhanje i druženje završilo je iza ponoći, a nas četvorica izmjenjivali smo se za golemom tećom i pomagali jedni drugima, te spremili preko 300 porcija u izvrsnom raspoloženju. Jedva čekam doći i do godine” – bio je zadovoljan Karapandža.
Ovaj iskusni chef je karijeru sa suprugom Renatom prije četiri godine završio u Švicarskoj i preselio u Lovran, te ubrzo postao član ŠKMER-a. Danas radi i kao savjetnik za hotelske lance, obučava mlađe kuhare te je međunarodni sudac na natjecanjima. U vrgorskom kraju vidi ogroman potencijal.
” Ovo je prekrasna manifestacija koja napreduje iz godine u godinu. Sad smo već vidjeli kako OPG-ovi koji su se predstavili, od svojih jagoda i drugih proizvoda prave sokove i džemove. Bilo bi jako poželjno da se ovdašnji OPG-ovi udruže, osnuju kakvu zadrugu, te osnaže proizvodnju, recimo džemova od svojih čuvenih jagoda koji bi se nudili kao vrgorski brend u trgovačkim lancima. Tu vidim ogroman potencijal i priliku za njih” – poručio je Karapandža, nedavno angažiran i za savjetnika za ugostiteljstvo pri Europskoj banci za obnovu i razvoj.
Dodajmo da se u Vrgorcu posljednjih godina događa doslovno renesansa vinarstva, a radi se o proizvođačima s Jezera, najvećeg hrvatskog vinogorja. Tamo su vinarija Pilač obitelji Mihaljević, te OPG-ovi Franić i Gašpar, agilni vinari koji su krenuli u strelovit uspon na domaćoj vinskoj sceni autohtonim sortama Dalmatinske zagore, a za njima uskoro kreću i drugi.
Željka Opačak, direktorica Turističke zajednice ističe kako se uskoro, a zahvaljujući rastućem broju OPG-ova i vinarskom uzletu, očekuje i turistički uspon vrgorskog kraja. Naime, stvaraju se uvjeti za ruralni turizam, izlete gostiju s Makarskog primorja na seoska gospodarstva i vinske kušaone, kao i otvaranje restorana s autohtonom hranom Dalmatinske zagore.
“Važno je napomenuti da preko 70 posto dalmatinskog certificiranog pršuta dolazi iz Vrgorca, dakle, govorimo o EU zaštiti zemljopisnog porijekla. Projektom “Vrgorac grad dalmatinskog pršuta i vina“ nudimo platformu svim proizvođačima da se uključe, a to je vraćanje proizvodnji starih vrgorskih sorti kao što su zlatarica, trnak, plavka i od njih se sada rade vrhunska vina. Želimo da se i ostali uključe, da otvaraju kušaone i krenu tim putem. Što se tiče samog turizma, mijenja se situacija otvaranjem kuća za odmor, dolazi do sve veće potražnje za ruralnim turizmom, onim koji nudi odmor i mir, a ne gužve. To povlači potrebe za izletištima, seoskim domaćinstvima, kušaonama, kao i posjete mjestima koja su poznata u našem kraju po janjetini” – poručila je Opačak.
ŠKMER/Mak Jovanović
foto: TZG Vrgorca
preseno s web stranice Šefova kuhinja europskih i mediteranskih regija: www.skmer.hr
ŠKMER na Danima pršuta i vina u Vrgorcu: Fešta gdje vas dočekuju obiljem i kao najboljeg prijatelja