Dva recepta: Isprobajte sirnicu s potpisom chefa Petra Vlaka

👉SIRNICA ili PINCA obožavani je slatki kruh koji se najčešće peče za Uskrs, a prema nekim izvorima u naše krajeve stigla je iz mletačke kuhinje. U sirnicu se obično stavljaju grožđice i pinjoli, a nekad se dodavao i šafran. Dalmatinski naziv ‘sirnica’ nije od sira, već se smatra da je nekad se u nju stavljalo usireno tijesto umjesto kvasca.

Splićanin Petar Vlak (33), dvostruki pobjednik međunarodnog natjecanja Biser mora i edukator u udruzi Šefovi kuhinja mediteranskih i europskih regija (ŠKMER), podijelio je svoj provjereni recept za tradicionalnu uskrsnu sirnicu.

Kuharsku karijeru započeo je uz pokojnog Miru Bogdanovića, osnivača ŠKMER-a, a usavršavao se u boljim splitskim restoranima, kao i na luksuznim jahtama. Uz titulu majstora kuhara, danas je posvećen educiranju mladih kolega i istraživanju mediteranske kuhinje kroz prizmu moderne gastronomije.

Njegova sirnica temelji se na tradicionalnim sastojcima, ali se ističe korištenjem hladne fermentacije, koja osigurava sočnost i prozračnost, te trikom sa šećerom koji stvara efektne kristaliće na površini.


RECEPT

1000 g brašna 00 (ili 500 g glatkog brašna + 500 g Manitoba brašna)*
40 g svježeg kvasca ili 14 g suhog
200 g šećera
4 jaja
4 žumanjka
200 g maslaca (dio se može zamijeniti domaćom masti)
2 dl mlijeka
arome (rum, ružina vodica ili maraskino po želji)
1 mahuna vanilije
korica i sok 1 naranče
korica i sok 1 limuna
10 g soli


1. Hladna fermentacija (bolja prozračnost, mekša sirnica i veća sočnost)

Izmiješaj šećer i jaja. Dodaj 1,5 dl mlijeka, sok naranče i limuna. U preostalih 0,5 dl mlijeka otopi kvasac. Prosij brašno u posudu za miješanje (preporučuje se električni mikser). Ulij smjesu jaja, šećera, mlijeka, soka i kvasca. Miješaj polagano.

U 50 g otopljenog maslaca dodaj arome i naribane korice naranče i limuna, pa ih umiješaj u tijesto. Kad tijesto postane kompaktno, dodaj sol i postupno ostatak maslaca. Mijesi dok ne postane glatko, elastično i ne počne se odvajati od posude.

Ostavi tijesto nekoliko minuta da odmori. Prebaci ga na radnu površinu, preklopi sa svih strana i oblikuj kuglu. Stavi u posudu i prekrij prianjajućom folijom. Ostavi preko noći u hladnjaku na 4 °C.

Sljedeći dan izvadi tijesto i podijeli ga na 4 dijela. Oblikuj sirnice i stavi ih na papir za pečenje. Ostavite ih na toplom dok se ne udvostruče.

Škarama zareži vrh svake sirnice u oblik križa (pazi da ne ideš preduboko), premaži umućenim jajem i pospi kristalima šećera**.

Peci sirnice na 160 °C oko 40 minuta. Provjeri čačkalicom je li pečeno – duljina pečenja ovisi o veličini.


2. Topla fermentacija (za one koji nemaju vremena; svi sastojci moraju biti sobne temperature)

Upotrijebi iste sastojke, ali povećaj količinu kvasca na 80 g svježeg.

Napravi tijesto kao i kod hladne fermentacije. Nakon miješanja ostavi tijesto da odmori 30 minuta, pokriveno prianjajućom folijom.

Zatim podijeli tijesto na 4 dijela, oblikuj sirnice i ostavi ih na toplom dok se ne udvostruče.

Premaži sirnice umućenim jajem i pospi šećerom. Peci kao i kod hladne fermentacije.


* Manitoba brašno moguće je kupiti u većim supermarketima.
** Za kristale šećera, pomiješaj šećer s nekoliko kapi vode, oblikuj grumene i posuši ih u pećnici na 80 °C ili ostavi na sobnom zraku preko noći.

FOTO: Gastrobajter & Petar Vlak