KAVANA CENTRAL: Od kafeterije iz 18. stoljeća do današnjeg restorana za brzi prihvat turista
Na Narodnom trgu (Pjaci) posluje Central, jedan od rijetkih splitskih restorana u gradskoj jezgri koji je preživio tranziciju, a u prošlosti prva i najistaknutija kavana u Splitu, gdje se gotovo 250 godina sastajala splitska kulturna i politička elita. Sedamdesetih godina 18. stoljeća kavanu je otvorio doseljeni mletački caffetier Horacije Turcati pod imenom Botega di Kafe. Držao ju je do 1781. godine kad su ga vlasnici prostora braća Rosalem iz Furlanije iselilia, a oko 1807. na istom mjestu zaživjela je “Švicarska kavana” doseljenika iz Italije Nikole Selebana. Kavana tada postaje kulturno, zabavno i političko okupljalište Splićana koje se srozalo izgledom i ponudom tek u drugoj polovici 20. stoljeća. Od Selebana, Central neprekidno je ugostiteljski objekt koji je vodio niz viđenijih Splićana, mjesto gdje su se održavali plesovi, izložbe, koncerti, predstave, prve kino projekcije, a i donesena su pravila Hajduka.
– Kavanu 1909. godine u drži Nijemac Panachoff. Njemački govore portiri, sobarici sluge, a i gosti su Nijemci. Ispred kavane je bio veliki štekat s 30 stolova. Ljeti bi se tamo okupljali stranci, a zimi u dvorani Splićani građanskog porijekla, za razliku od težaka i radnika koji su više voljeli konobe. Pred štekatom klasičnu glazbu svirao je kvintet – opisao je povjesničar umjetnosti Goran Borčić iz Muzeja grada Splita.
Jedan od značajnih te nekad prestižne splitske kavane vlasnika bio je i tvorničar soda vode Luigi Troccoli, koji je prema kazivanju Borčića, stigao iz Italije prodavati limune i naranče u Splitu oko 1860. godine. Tada je Central nazvao Caffe dei Signori (Gospodska kavana). Upamćen kao voditelj kavane je ostao i Mate Matić, koji je 1927. na internacionalnom natjecanju u Belgiji nagrađen za moderan interijer Centrala. Od 1930-ih prva je kavana koja je počela u Splitu nuditi tursku kavu i espresso. Tih godina su u kavani dijelovala mala udruženja (klubovi): Stol Splićana, Stol zagorske zasdruge Stol umjetnika gdje se raspravljalo i bistrilo o svim gradskim zbivanjima. Posebno je bio važan Stol mudraca na kojem su krojila sudbina Splita, možda i više nego u gradskoj Vijećnici s druge strane trga. Splitska Pjaca, pak, je stoljećima bila glavno šetalište Splićana, posebice mladeži, a kavana Central njezino središnje mjesto. Tu je poslaovala i kavana Automat na donjem dijelu Pjace, inače prvi bar bez konobara u bivšoj Jugoslaviji otvoren 1934. godine.
Istaknuti splitski povjesničar dr. Duško Kečkemet ističe da je Kavana Central uništena 1961. godine kada je pretvorena snack-bar. Tada su uklonjeni stolovi, te je postavljen je pult s hranom i pićem, kako bi gosti manje sjedili u njoj. Poslije Central bio obiteljski restoran socijalističkog tipa, a nije se puno odmakao niti kad ga je Željko Kerum kupio 2002. godine od propalog ugostiteljskog lanca Laurus.
maj
foto:Muzej grada Splita – Goran Borčić – Povijest Splita pisana svjetlom